Jak działają systemy centralnego odkurzania?
Jak działają systemy centralnego odkurzania?

Osoby budujące swój nowy dom często są pytane, czy planują w nim zamontować system centralnego odkurzania. Czym on jest, jak działa i dlaczego staje się coraz bardziej popularny? Przekonajmy się!

Jak działa odkurzacz?

Sercem odkurzacza centralnego jest jednostka centralna montowana w piwnicy lub garażu. W ścianach lub podłodze domu montuje się instalację PCV, która ma gniazda we wszystkich pomieszczeniach. Gdy domownicy chcą odkurzyć, do gniazda podpinają tylko lekką, ale długą rurę z rękojeścią, dzięki czemu sprzątanie jest o wiele wygodniejsze. Zanieczyszczenia dostają się do instalacji, następnie do filtrów, a brudne powietrze usuwane jest na zewnątrz domu. W kuchni lub przedpokoju można dodatkowo zamontować tzw. automatyczną szufelkę. Do szufelki zamiata się po prostu okruchy lub naniesiony z zewnątrz piach, a instalacja zasysa go do środka.

Nowością na rynku instalacji centralnego odkurzania jest tzw. system węża chowanego - Flex-in. Pozwala on na schowanie węża giętkiego, używanego przy sprzątaniu, do wnętrza wykonanej instalacji. Dzięki temu użytkownik ma do niego dostęp, bez konieczności jego przenoszenia z gniazda do gniazda, jak to jest w przypadku tradycyjnej instalacji centralnego odkurzania. Wąż czeka po prostu schowany w ścianie na swoją kolej przy sprzątaniu domu. Jest zawsze gotów do pracy, a po sprzątaniu podciśnienie generowanej przez jednostkę centralną wciąga go z powrotem do instalacji.

Dlaczego odkurzanie centralne jest lepsze niż tradycyjne?

Odkurzacz centralny ma wiele zalet. Po pierwsze, po piętrach domu nie trzeba nosić ciężkiego odkurzacza, do sprzątania przenosi się tylko lekką rurę z rękojeścią. Po drugie, dzięki umieszczeniu jednostki centralnej w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym, odkurzanie jest ciche, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci. Po trzecie odkurzacze centralne jest o wiele bardziej skuteczne. W przypadku tradycyjnego odkurzacza część drobnych pyłków, kurzu i roztoczy wydostaje się wraz z wydmuchiwanym przez niego powietrzem z powrotem do powietrza. Powoduje to nie tylko przykry zapach, ale też jest prawdziwym utrapieniem dla alergików i astmatyków. Odkurzacz centralny zużywane przez siebie powietrze i malutkie drobiny usuwa na zewnątrz domu. Kolejną zaletą odkurzacza jest to, że przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów, możemy też wykorzystać go do posprzątania kominka czy gruzu. Instalacje te nie są już w Polsce nowością, a to oznacza, że ich ceny znacząco spadły. Na taki luksus w domu może pozwolić sobie wiele rodzin. W razie pytań zachęcamy do kontaktu!

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl