Kominek na drewno to bardzo popularne rozwiązanie wśród wielu gospodarstw domowych. Oprócz walorów estetycznych, które spełnia jako jeden z elementów wystroju wnętrza,doskonale realizuje również swoją funkcją grzewczą.
Odnawialne, to znaczy, że nie wyczerpie się. Odnawialne oznacza, że nie zmniejszasz zasobów Ziemi. Energia zawarta w drewnie to energia słoneczna, która została zmagazynowana w drzewie w czasie jego wzrostu. Gdy spalasz drewno, ta energia uwalnia się.
Drewno to polskie OZE, tj. odnawialne źródło energii, w przeciwieństwie do węgla i gazu, które należą do grupy nieodnawialnych paliw kopalnych. Produkcja drewna opałowego nie ma negatywnego wpływu na poziom zalesienia w Polsce
Kotły na pellet z roku na rok zyskują na popularności ze względu na niskie koszty ogrzewania domu i wody użytkowej. Pellet to rodzaj ekologicznego, odnawialnego paliwa o wysokim poziomie kaloryczności i niskiej produkcji popiołu. Jeśli zdecydowałeś się na to paliwo, powinieneś sprawdzić, jakie rodzaje kotłów można znaleźć w ofertach producentów.
Piece kaflowe ogrzewały pomieszczenia od XVIII wieku i do niedawna można było jeszcze je spotkać w starych kamienicach lub domach mających kilkadziesiąt lat. Zaczęły zanikać wraz z rosnącą popularnością ogrzewania centralnego, grzejnikowego i podłogowego.
Czym jest rekuperacja? Jest to system wentylacji mechanicznej, który służy do tego, aby pozbywać się z domu czy z mieszkania zużytego lub zanieczyszczonego, zbytnio nasyconego wydychanym dwutlenkiem węgla powietrza.
W ostatnich latach wiele mówi się o zaletach ogrzewania domów drewnem. To przecież odnawialne źródło energii! Jak to możliwe, że w czasach, gdy ekolodzy potrafią blokować wycinkę jednego drzewa w centrum miasta, jednocześnie promuje się opalanie domów drewnem?
Zadaniem każdej wentylacji jest usunięcie z domu zużytego powietrza i zastąpienie go świeżym. Pierwsze kanały wentylacyjne budowano już w starożytności.
Osoby budujące swój nowy dom często są pytane, czy planują w nim zamontować system centralnego odkurzania. Czym on jest, jak działa i dlaczego staje się coraz bardziej popularny? Przekonajmy się!
Przypominamy, że 1 lipca 2017 roku wchodzi w życie uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski). Wprowadza ona całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe.
1. Projekt domu – już na tym etapie należy pomyśleć o kominku, którego usytuowanie powinno eksponować ogień i być dogodne do obsługi.
2. Komin – bez dobrego komina nie ma szans na dobrze działający kominek (ważny jest system, materiał, przekrój, wysokość, usytuowanie i kierunek przyłączenia).
3. Powietrze – jest równie ważne jak „wydech”. Odpowiedni przekrój i sposób doprowadzenia to priorytetowe sprawy.
4. Co zrobić z ciepłem? – powinien być dobrany odpowiedni typ kominka bądź pieca oraz sposób zagospodarowania ciepła.
Trwające od wielu miesięcy dyskusje dotyczące smogu nie zwalniają tempa. Związane jest to z coraz większą ilością przyjętych lub poddanych pod konsultacje społeczne uchwał antysmogowych. Co ich zapisy mówiąo kominkach?
Pogarszająca się jakość powietrza sprawiła, że coraz częściej i głośniej mówi się o zaostrzeniu przepisów dotyczących niskiej emisji, czyli zanieczyszczeniach pochodzących od spalin samochodowych oraz procesu spalania niewłaściwych paliw. Uchwały antysmogowe, które zostały już przyjęte, weszły lub wejdą w życie w najbliższym okresie, określają jakimi urzadzeniami i jakim paliwem mozna palić. Czy według tych zapisów można korzystać z kominków, które cieszą się w Polsce dużą popularnością?