Piece kaflowe ogrzewały pomieszczenia od XVIII wieku i do niedawna można było jeszcze je spotkać w starych kamienicach lub domach mających kilkadziesiąt lat. Zaczęły zanikać wraz z rosnącą popularnością ogrzewania centralnego, grzejnikowego i podłogowego. Jednak ich unikalny wygląd w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami sprawiły, że znów zaczynają gościć w domowych aranżacjach.
Piec kaflowy we współczesnych wnętrzach
Nowoczesne piece kaflowe to eleganckie nawiązanie do wieloletniej tradycji kafli ceramicznych. Sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, lecz wybrane modele można także wkomponować w nowoczesne wnętrza o surowych kształtach i obiektach pozbawionych nadmiernych zdobień. Piece kaflowe prezentują się znacznie lepiej niż tradycyjne grzejniki. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które w swoich wnętrzach stawiają na nieco ekskluzywne w dzisiejszych czasach rozwiązania. Kafle mogą być wykonane w różnych barwach. Do tego sprzedawane są kafle ozdobne, które jeszcze bardziej podkreślają estetykę pieca. Ceramika przez lata była stosowana do odzysku energii cieplnej. Obecnie w celu zwiększenia akumulacyjności cieplnej środek wypełnia się przyciętymi cegłami i płytkami szamotowymi. W ten sposób energia może być utrzymywana dłużej niż we wkładach kominkowych. Kominek ogrzewa powietrze z salonu, które obiega wkład, natomiast piec kaflowy rozgrzewa spaliny powstałe w jego palenisko, co sprawia, że dłużej trzyma ciepło i jest bardziej gorący niż różnego rodzaju obudowy wkładów.
Wkład kominkowy czy piec kaflowy?
Niezaprzeczalną zaletą pieców kaflowych jest ich oryginalność, szczególnie jeśli są budowane na zamówienie przez zduna. Jednak w porównaniu do tradycyjnych wkładów wykazują się także wieloma innymi zaletami. Piec podpina się do komina i… może działać przez wiele lat. Nie potrzebuje gazu, prądu czy podłączenia wody, choć oczywiście można o to zadbać. Nagrzane kafle stwarzają niepowtarzalny klimat. Nie da się tego doświadczyć w zwykłym kominku, którego lepiej nie dotykać jak jest rozpalony. Do tego kafelki mogą długo utrzymywać ciepło i nie ochładzają się tak szybko jak kominki. Piec kaflowy można podłączyć do ogrzewania centralnego lub ogrzewać nim wodę użytkową. Warto zaznaczyć, że piece kaflowe wytwarzają zdrowe dla człowieka ciepło porównywalne do naturalnego promieniowania słonecznego. Natomiast grzejniki wykonane z metalu wydzielają gorące i zjonizowane dodatnie powietrze. Stałe natężenie nie powoduje konwekcyjnego ruchu z dołu do góry, co dodatkowo zapobiega unoszeniu się kurzy i różnego rodzaju alergenów. Wszystko to sprawia, że piece kaflowe uważane są za najzdrowszą formę ogrzewania.
Rodzaje wkładów do pieców kaflowych
Nowoczesne piece kaflowe mają większy potencjał niż piece znane sprzed kilkudziesięciu lat. Odpowiedni dobór produktu i instalacja pozwoli użyć go jako podstawowe źródło ciepła dla całego domu. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów wkładów do pieców kaflowych. Wkłady tradycyjne używane są do ogrzewania określonego pomieszczenia. Charakteryzują się małymi szybami lub żeliwnymi drzwiczkami. Nieco bardziej nowoczesne są wkłady z dużymi szybami, które pozwalają na obserwowanie ognia i paleniska tak, jak w kominkach. Aby ogrzewać wodę za pomocą pieca kaflowego, należy zamontować nad paleniskiem wymiennik ciepła. W ten sposób użytkownik będzie miał ciepłą wodę w zbiorniku buforowym. Piec kaflowy może być z płaszczem wodnym. Woda będzie wtedy krążyć nie w wymienniku, ale w korpusie wkładu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które za pomocą pieca kaflowego chcą ogrzać cały dom i nagrzewać wodę użytkową. Nowoczesną formą są piece z wkładem elektrycznym. Prąd zastępuje wtedy tradycyjne paliwa.