5 korzyści stosowania rekuperacji
5 korzyści stosowania rekuperacji

Czym jest rekuperacja? Jest to system wentylacji mechanicznej, który służy do tego, aby pozbywać się z domu czy z mieszkania zużytego lub zanieczyszczonego, zbytnio nasyconego wydychanym dwutlenkiem węgla powietrza. W zamian za wyprowadzanie starego powietrza system rekuperacyjny wprowadza do obiegu nowe, świeże powietrze. Co ważne, dzieje się to jednak z zachowaniem części ciepła, które zdążyło się już zgromadzić w pomieszczeniu. Odprowadzanie starego powietrza nie oznacza więc automatycznie opadania poziomu temperatury.

Jakie są najważniejsze zalety rekuperacji? Można by ich wymieniać wiele, jednak ograniczając się do najistotniejszych, da się podać pięć głównych korzyści ze stosowania tego rodzaju wentylacji.

1. Wymiana zużytego powietrza

Dzięki rekuperacji wymiana powietrza następuje bez względu na porę roku czy warunki pogodowe. Nie stanowią dla niej przeszkody skrajnie niskie temperatury czy zamknięte okna. W związku z tym w budynku z systemem rekuperacyjnym powietrze charakteryzuje się zawsze niską zawartością dwutlenku węgla. Nie ma też w sobie zbyt wiele wilgoci i pozbawione jest czynników, które mogą powodować reakcje alergiczne, takich jak kurz.

2. Ochrona przed smogiem

Powietrze, które dostarcza się do budynku przez ten rodzaj wentylacji, jakim jest rekuperacja, zostaje poddane procesowi filtracji. W związku z tym posiadacz tego typu rozwiązania ma gwarancję, że wraz z nawiewanym powietrzem do jego domu czy też mieszkania nie przedostaje się w sezonie grzewczym zawarty w powietrzu smog.

3. Oszczędność ciepła 

Dzięki temu, że rekuperacja pozwala na wymianę powietrza przy jednoczesnym zachowaniu części ciepła, nie jest konieczne dostarczanie do domu czy mieszkania dużych ilości ciepła innymi środkami.

4. Kontrola ilości powietrza

Dzięki rekuperacji możliwe jest dostarczanie i wyprowadzanie z pomieszczeń dokładnie takiej ilości powietrza, jakiej potrzeba się pozbyć lub jaką trzeba uzyskać. Jego ilość jest możliwa do kontrolowania dzięki sterownikowi rekuperatora.

5. Oszczędności finansowe

Ostatnią w niniejszym zestawieniu, ale nie mniej ważną, a może nawet najważniejszą korzyścią ze stosowania rekuperacji są liczne oszczędności, które wynikają ze użytkowania tego rodzaju wentylacji. Wynikają one ze wspomnianych już innych korzyści. Są to przede wszystkim oszczędności na kosztach biorących się z ogrzewania.

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl