Rodzaje kotłów na pellet
Rodzaje kotłów na pellet

Kotły na pellet z roku na rok zyskują na popularności ze względu na niskie koszty ogrzewania domu i wody użytkowej. Pellet to rodzaj ekologicznego, odnawialnego paliwa o wysokim poziomie kaloryczności i niskiej produkcji popiołu. Jeśli zdecydowałeś się na to paliwo, powinieneś sprawdzić, jakie rodzaje kotłów można znaleźć w ofertach producentów.

Ekologiczność i sprawność kotłów na pellet

Kotły na pellet w większości są urządzeniami jednofunkcyjnymi, które zasilają instalację grzewczą. Ogrzewanie wody wymaga podłączenia zasobnika c.w.u. Przeważnie mają one podajniki ślimakowe lub pneumatyczne. Wszystkie urządzenia spełniające wymagania Ekoprojektu powinny posiadać automatyczne zapalarki oraz samoczyszczące się palniki, czy odpowiednie komory spalania, które zwiększają efektywność spalania. Obecnie większość kotłów spełnia energetyczno-emisyjne wymagania 5 klasy, czego dowodem jest europejski certyfikat Ecodesign. Większość modeli  wyposażona jest w zasobniki paliwa. Do niektórych z nich można dokupić drugi zasobnik, zastąpić go większym lub zamontować układ pneumatyczny podający pellet z dużego zbiornika umieszczonego np. w innym pomieszczeniu, ewentualnie na zewnątrz budynku. Jeden zasyp w zależności od mocy kotła i wielkości zasobnika pozwala na działanie od 2 do nawet kilkunastu dni, a w przypadku dużego zasobnika na pellet nawet na cały sezon grzewczy. Nad procesem palenia czuwa sterownik. Automatyka sprawia, że kocioł na pellet może sam się rozpalać i gasić, utrzymywać określoną temperaturę i wodę użytkową. To duża wygoda w porównaniu do tradycyjnych kotłów na drewno czy węgiel, które dzień w dzień trzeba było rozpalać i bez przerwy do nich podkładać. Kocioł na pellet ma też sporą przewagę w stosunku do kotłów na gaz. Jest to paliwo kopalne i ze względu na ekologię stopniowo już jest wycofywane z ogrzewania w niektórych krajach europejskich. Kotły gazowe zastępuje się kotłami na pellet ze względu na paliwo, które jest postrzegane jako ekologiczne i ogólnodostępne dla każdego.

Kocioł dopasowany do wymagań domu i użytkownika 

Przy wyborze kotła trzeba zwracać uwagę na jego klasę wydajności, wymiary i moc nominalną. Musi ona być dobrana do wymagań danego budynku, a to przeważnie wpływa na wielkość obudowy. Dobre kotły powinny mieć moc modulowaną. Wyznacznikiem jakości jest właśnie jak najniższa wartość uzyskiwanej mocy w stosunku do maksymalnej podanej mocy przez producenta danego urządzenia. Takie kotły sprawdzą się zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach. Wybrane modele mają wbudowany układ C.O., dzięki czemu można je łatwo podłączyć do istniejącej instalacji. Niewielkie wymiary dodatkowo sprawiają, że kocioł można umieścić w małych kotłowniach, piwniczkach czy pomieszczeniach pod schodami. Oczywiście trzeba przewidzieć także miejsce na składowanie pelletu. Kotły mogą posiadać różne dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest automatyczne czyszczenie, dzięki któremu popiół można zabierać co 7-10 dni, a nawet raz w sezonie. Automatycznie może czyścić się także wentylator spalin, wymiennik i turbulatory. Nowoczesne urządzenia są w pełni zautomatyzowane i same dostosowują pracę urządzenia do instalacji. Dzięki temu spalanie jest efektywne i zoptymalizowane. Kocioł można kontrolować za pomocą smartfona lub tabletu. Niskie zużycie pelletu i niewielka emisja spalin wynika m.in. z ilości spalanego powietrza, które jest dostosowywane automatycznie do jakości użytego pelletu w koszu.

Bardzo ważne jest to, żeby nie wybierać pierwszego lepszego urządzenia, sugerując się wyłącznie ceną. Z czasem może okazać się, że użytkowanie tańszego kotła na pellet wygeneruje dużo więcej kosztów za paliwo do tego urządzenia niż w przypadku droższego kotła, który wyposażony w odpowiednią automatykę, spali mniej pelletu i wymaga od użytkownika mniej czasu poświęconego np. na czyszczenie. Ważnym czynnikiem przy wyborze kotła jest również dostępność części oraz ewentualnego serwisu w przypadku awarii.. Wybierajmy świadomie sprawdzone od lat konstrukcje, które swoją wydajnością zapewnią nam bezpieczne, ekologiczne i tanie ogrzewanie naszych domów.

 

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl