Ogrzewanie drewnem jest ekologiczne
Ogrzewanie drewnem jest ekologiczne

5 „zielonych” powodów, by ogrzewać drewnem

1. DREWNO  TO ODNAWIALNE ŹRÓDŁO ENERGII

Odnawialne, to znaczy, że nie wyczerpie się. Odnawialne oznacza, że nie zmniejszasz zasobów Ziemi. Energia zawarta w drewnie to energia słoneczna, która została zmagazynowana w drzewie w czasie jego wzrostu. Gdy spalasz drewno, ta energia uwalnia się. Tak długo jak drewno jest rozważnie pozyskiwane, ciepło z drewna pozostaje odnawialne. Paliwa w czasie spalania emitują CO₂, gaz cieplarniany odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa czy gaz, oznacza emisję dwutlenku węgla z głębi Ziemi prosto do atmosfery. Spalanie drewna to zupełnie inna sprawa, bo palące się drewno emituje tylko tyle CO₂, ile zaabsorbują znowu rosnące drzewa. Dokonują one recyklingu CO₂, więc spalając drewno ogrzewasz tylko siebie, a nie planetę.

2. DREWNO TWORZY MIEJSCA PRACY W TWOJEJ OKOLICY

Czy chcesz, aby twoje pieniądze trafiały do anonimowej korporacji lub wręcz za granicę? Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów Europy, a pozyskiwanie drewna odbywa się planowo, w sposób kontrolowany. Kupując drewno, zwykle w pobliżu zostawiasz pieniądze, najdalej w powiecie czy województwie. Polska jest znaczącym w Europie producentem granulatu drzewnego, peletów. Jest to paliwo pozyskiwane głównie z odpadów drzewnych. Kupując pelety, wydajesz pieniądze w twoim województwie, a najdalej w twoim kraju. Ogrzewając drewnem, wzbogacasz więc swoją społeczność pracy. Drewno do celów grzewczych tworzy tysiące miejsc pracy w leśnictwie, transporcie i handlu. W przeciwieństwie do energii solarnej, wiatrowej czy pomp ciepła, które opierają się głównie na importowanej technologii, drewno tworzy wiele miejsc pracy w twoim otoczeniu, głównie na terenach wiejskich.

3. DREWNO WSPOMAGA NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNĄ I PODNOSI „ŚWIADOMOŚĆ ENERGETYCZNĄ”

Pstrykasz włącznik, przekręcasz termostat i nie zastanawiasz się, skąd ciepło się bierze, jak do ciebie dotarło, ile kosztuje, jaki ma wpływ na środowisko. To wszystko czujesz, gdy ogrzewasz drewnem.

Im więcej pracujesz nad drewnem do ogrzewania, tym więcej masz chęci, aby jego zużycie ograniczyć, lepiej izolować dom. A każde polano drewna w twoim palenisku ma swój wymiar w pracy i pieniądzach. Ogrzewanie drewnem pomaga nam być odpowiedzialnym od początku do końca za cały łańcuch dostaw energii. Dzięki drewnu mamy ciepło w domu, nawet w przypadku awarii energii w okolicy, zakłóceń w kraju lub problemów w odległych krajach (ropa, gaz). Drewno pomaga być niezależnym.

4. OGRZEWANIE DREWNEM JEST DZISIAJ ZNACZNIE „CZYSTSZE” NIŻ KIEDYŚ

Paleniska z lat 80-tych i 90-tych XX wieku zwykle emitowały 30−60 gramów pyłów PM na godzinę. Większość sprzedawanych obecnie kominków na drewno emituje poniżej 4,5 grama na godzinę, a najlepsze nawet poniżej 1,5 grama/godzinę! Piecyki na pelety są jeszcze „czystsze”, emitują poniżej 2,5 grama na godzinę, a nawet 1 gram/godzinę!Są to wprawdzie parametry obowiązujące w USA, ale wymagania europejskiej dyrektywy Ekoprojekt są zbliżone. Wprawdzie będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku, ale większość wkładów i piecyków kominkowych dostępnych w Polsce wymagania te nie tylko spełnia, ale spalają one drewno lub pelety znacznie „czyściej”.

Jedną z istotnych korzyści ekonomicznych i ekologicznych jest możliwość ogrzewania tylko najbardziej wykorzystywanych części domu. Piwnice, poddasza, sypialnie i inne pomieszczenia, które nie wymagają stałego ogrzewania, mogą pozostawać chłodne. Daje to możliwość zaoszczędzenia zbędnej emisji oraz około 25% kosztów ogrzewania.

5. DREWNO TO PALIWO PRZYSTĘPNE CENOWO

W przeciwieństwie do energii solarnej czy geotermii, ogrzewanie drewnem jest dostępne dla wszystkich, niezależnie od pozycji ekonomicznej. Miliony dotacji i ulg podatkowych trafiają do bogatszych rodzin, które instalują kosztowne systemy solarne czy pompy ciepła. Ale to drewno może być głównym paliwem dla milionów przeciętnych rodzin. Spełniający wymagania Ekoprojektu piecyk lub wkład na drewno czy pelety wraz z nowoczesnym kominem systemowym kosztuje znacznie taniej niż pompa ciepła z osprzętem czy zestaw fotowoltaiczny.

Drewno jest najtańszym z paliw do ogrzewania. W mieście trudno o miejsce do magazynowania większej ilości drewna, więc pewnie będzie to palenie okazjonalne. Tam, gdzie działki są nieco większe, można już myśleć o regularnym dogrzewaniu kominkiem. Z ciepła „z drewna” w pełni możesz korzystać, gdy nie mieszkasz w dużym mieście, a pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za ogrzewanie można przeznaczyć na dowolny cel, nawet na… inwestycje oszczędzające zużycie energii.

źródło: Magazyn „Świat Kominków” nr 3/2020 (62) https://issuu.com/kominkipro/d... Autor: Witold Hawajski na podstawie Alliance for Green Heat, USA

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl