Drewno to jedyne odnawialne paliwo stałe
Drewno to jedyne odnawialne paliwo stałe

Drewno to jedyne odnawialne paliwo stałe

Drewno to polskie OZE, tj. odnawialne źródło energii, w przeciwieństwie do węgla i gazu, które należą do grupy nieodnawialnych paliw kopalnych.

Produkcja drewna opałowego nie ma negatywnego wpływu na poziom zalesienia w Polsce, a wręcz przeciwnie może i powinna stymulować rozwój gospodarki poprzez zalesie niewielkich powierzchni niezagospodarowanych gruntów.

Drewno to paliwo ekologiczne

Drewno jest ekologiczne na każdym etapie. Drzewa produkują tlen; schładzają temperaturę, nawilżają i oczyszczają powietrze z pyłów; neutralizują substancje toksyczne; zmniejszają zagrożenie powodziami i łagodzą skutki suszy.

W procesie spalania drewna powstaje tyle samo dwutlenku węgla, ile drewno zdołało wchłonąć z powietrza podczas swojego wzrostu. Zerowy bilans emisji CO 2 oznacza, że spalanie drewna nie zwiększa efektu cieplarnianego.

Popiół powstały w wyniku spalania drewna jest naturalnym nawozem, który można wykorzystać do użyźnienia ziemi w ogrodzie.

Drewno to paliwo neutralne pod względem emisji CO 2

Głównym celem strategii UE o nazwie Green Deal jest osiągnięcie stanu neutralności klimatycznej, czyli zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych. Konsekwencją tego programu będzie stopniowe eliminowanie paliw kopalnych (węgla i gazu) oraz dalsze promowanie i zwiększanie zużycia drewna.

Nowoczesne urządzenia grzewcze na drewno są ekologiczne

Produkowane już od kilku lat nowoczesne wkłady kominkowe i piece na drewno spełniają wszelkie normy ekologiczne wymagane przepisami UE. Większość krajów UE dotuje zakup nowoczesnych urządzeń na biomasę drzewną. Wnętrze i szyba takich palenisk są znacznie czystsze, a z komina zamiast czarnego dymu na początku wydobywa się biały dym, składający się głównie z pary wodnej i niewielkiej ilości dwutlenku węgla, który po niedługim czasie prawie znika.

Kominek na drewno to bezpieczeństwo energetyczne twojej rodziny

Kominek na drewno nie potrzebuje energii elektrycznej do właściwej pracy i dlatego jest nie zastąpiony w przypadku awarii sieci ciepłowniczej lub gazowej, przerw w dostawie prądu czy też kryzysu gospodarczego. Drewno z polskich lasów jest powszechnie dostępne i niedrogie.

Najczęściej zadawane pytania.

Czy będę mógł palić w moim kominku po 1stycznia 2022?

Tak, jeśli urządzenie grzewcze spełnia normy Ecodesign (Ekoprojektu), które zaczną obowiązywać we wszystkich krajach UE począwszy od 1 stycznia 2022r.

W przypadku zainstalowanych wcześniej urządzeń niespełniających norm Ecodesign, konieczne będzie ich dostosowanie, np. przez zamontowanie elektrofiltra, bądź wymiana wkładu kominkowego/pieca na nowy, w terminie wyznaczonym przez lokalne władze.

Co to jest Ecodesign (Ekoprojekt)?Jakie normy powinien spełniać mój kominek/piec?

Ekoprojekt to zbiór norm unijnych, mających na celu ochronę środowiska. Rozporządzenie Komisji UE 2015/1185, dotyczące ekoprojektu dla kominków i pieców na drewno określa następujące wymagania:

  • sezonowa efektywność energetyczna nie może być niższa niż 65%
  • emisje tlenku węgla(CO) nie mogą przekraczać 1500mg/m³
  • emisje cząstek stałych(PM) nie mogą przekraczać 40mg/m³
  • emisje organicznych związków gazowych(OGC) nie mogą przekraczać 120mg/m³
  • emisje tlenków azotu(NOx) nie mogą przekraczać: 200mg/m³.

Czy palenie w kominku szkodzi ludziom i środowisku?

To fakt, że kominek emituje gazy i pyły, ale w ilościach niemających istotnego wpływu na zanieczyszczenie powietrza, a co za tym idzie zdrowie człowieka. Mówimy oczywiście o urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu. Drewno należy do odnawialnych źródeł energii(OZE) o neutralnym bilansie emisji CO2. W związku z tym, nawet jeśli kominek nie jest podstawowym źródłem energii w domu, to każde jego użycie zmniejsza ilość energii pochodzącej z paliw kopalnych, a to przyczynia się do ochrony klimatu.

Polska polityka leśna jest zbilansowana i nadal posiadamy wielkie powierzchnie niezagospodarowanych gruntów, które z powodzeniem mogą zostać zalesione. A las to czystsze powietrze, mniej sze ryzyko powodzi i erozji ziemi, itp. Nie bez przyczyny w Anglii, Danii, Holandii, Francji, Niemczech czy Austrii na promowanie palenia drewnem wydawane są miliony Euro, co roku wzrasta zużycie drewna opałowego, a rządy tych państw dotują zakup urządzeń grzewczych na drewno.

Jak ekologicznie palić w kominku na drewno?

Należy palić współprądowo, sezonowanym suchym drewnem drzew liściastych.

  • Za suche uznaje się drewno o wilgotności poniżej 20%.
  • Palenie współprądowe w kominku polega na rozpalaniu ognia od góry. To powoduje, że dym uwalniający się podczas dosuszania dolnej warstwy drewna jest prawie całkowicie dopalany, przechodząc przez warstwę żaru i płomienie w górnej warstwie. Aby zapewnić dobry przepływ powietrza niezbędnego do spalania należy układać polana na krzyż: od największych na podstawie komory spalania do najmniejszych na górze.

 

źródło: ogrzewamydrewnem.pl

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl