Jakie są różnice pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną?
Jakie są różnice pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną?

Zadaniem każdej wentylacji jest usunięcie z domu zużytego powietrza i zastąpienie go świeżym. Pierwsze kanały wentylacyjne budowano już w starożytności. Niesprawnie działająca wentylacja w domu sprawia, że domownicy czują się źle i często miewają bóle głowy. W domu idealne warunki do rozwoju mają też wtedy pleśń i bakterie. W skrajnych przypadkach niesprawna wentylacja może doprowadzić do tragedii.

Wentylacja grawitacyjna

Najprostszym systemem wentylacyjnym jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na naturalnych ruchach powietrza. Zużyte, ogrzane powietrze unosi się w domy do góry, do kratek wentylacyjnych, nimi dostaje się do systemu kanałów i kominów, aż wreszcie jest usuwane na zewnątrz. Jego miejsce zastępuje powietrze świeże. Jednak wentylacja grawitacyjna ma szereg wad. Przede wszystkim nie jest wydajna, jeśli na zewnątrz temperatura jest podobna lub wyższa niż w domu, nie działa też prawidłowo, gdy dom jest zbyt szczelny. Naturalny ruch powietrza jest wtedy zakłócony. Podobnie dzieje się, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr. Dlatego system ten trzeba było unowocześnić.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna ma podobne działanie, jednak ruch powietrza wspierany jest w niej wentylatorami. Urządzenia po prostu wymuszają określony ruch powietrza nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające tradycyjnej wentylacji warunki. To rozwiązanie jednak również nie pozostaje bez wad. Zimne powietrze nawiewane do wewnątrz znacząco wychładza dom – dlatego trzeba go nieustannie dogrzewać, co oczywiście przekłada się na spore wydatki. Specjaliści z branży poszli więc o krok dalej i opatentowali system wentylacji z opcją odzyskiwania ciepła.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła nazywana jest inaczej rekuperacją. Jak działa? Podobnie jak wentylacja mechaniczna – ruch powietrza wymuszają wentylatory. Sercem systemu jest jednak rekuperator. Ma on jedno podstawowe zadanie: zanim zużyte powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz, urządzenie odzyskuje z niego ciepło. Następnie rekuperator wykorzystuje je do ogrzania powietrza świeżego, zimnego, które dopiero ma dostać się do domu. Rekuperacja sprawia, że nawet w chłodne dni wnętrz nie trzeba znacząco dogrzewać. Staje się więc coraz bardziej popularna, zwłaszcza teraz, gdy rachunki za ogrzewanie rosną w zastraszającym tempie.

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl